2013. november 26., kedd

Gondolatok az orvosi ösztönzők kérdéséről

Orvosokkal végzendő kutatások esetén természetesen felmerül, hogy milyen mértékű ösztönzőt adjunk, adhatunk, és milyen formában. A kérdés bonyolultabb, mint aminek látszik, mivel több ajánlást, etikai kódexet és törvényi szabályozást is egy időben figyelembe kell venni.

  1. Az ESOMAR és az EphMRA "code of conduct" egyaránt azt tartalmazza, hogy az orvosoknak, egészségügyi szakembereknek a kutatással töltött munkaidejükkel arányos ellenszolgáltatást illik nyújtani, azaz olyan összeget, amit normális esetben munkájával a kutatással eltöltött idő alatt keresne.
  2. Az előzőekhez nagyon hasonlóan a 2012. február 28-án aláírt magyar Gyógyszerkommunikáció Etikai Kódexe úgy fogalmaz, hogy a juttatás értékarányos legyen. Természetesen juttatást csak olyan tudományos vagy kutatási tevékenységért adható, ami nem ösztönöz bármilyen gyógyszer felírására, ezt a két utóbbi pontot a GYEMSZI is kiemelten vizsgálja. Továbbá személyes előnyt nyújtó vagy reprezentáció célját szolgáló ajándék (így például virág, valamilyen eseményre jegy, élvezeti cikk) vagy egyéb előny, juttatás semmilyen módon nem adható, kínálható, ígérhető. (Etikai Kódex 10.1. pont)
  3. A GYFTV 14. paragrafusa szerint az ösztönzőt kizárólag szerződés ellenében lehetséges kifizetni (ezt lehetséges egyéni vagy társas vállalkozással megkötve számla ellenében, vagy magánszeméllyel bérként), vagy a csekély értékű ajándékkal élve, ami jelenleg alkalmanként bruttó 4900 Ft lehet maximum (havi minimálbér 5%-a), aminek minden adóvonzatát elvileg az ajándékozottnak kellene megfizetni (de abból sincs gond, ha az ajándékozó rendezi, de ezt külön a szerződésben rögzíteni kell).

Ha a kutatás megrendelői szemszögéből összegzem a fentieket, célszerű ösztönzőt adni a munkával értékarányosan. Félni sem kell tőle (sajnos néhány gyógyszercég belső szabályzata szinte lehetetlenné teszi, hogy az orvosokat munkájukért korrekt ellentételezésben részesítsük), csak ritka esetben, pl. közérdekű, publikálásra váró témák esetén várhatjuk el, hogy ingyen kapjunk válaszokat, de tartózkodni kell a különösen magas összegektől is, mivel ezekben az esetekben nagyon alaposan meg kell tudnunk indokolni, miért volt ez jogos. És végül a transzparencia kérdése: több országban már bevezetésre került, 2016-tól EU-s szinten érvényes lesz, hogy minden, orvosoknak nyújtott támogatást közzé kell majd tenniük a gyógyszergyártóknak. Ez automatikusan szabályozni fogja a felső limit kérdését, várhatóan a belső szabályzatok mindenhol szigorúan meghatározzák majd ennek összegét.  

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése